Jäsenkirje 1/2017

05.03.2017 kl. 21:22
Yhdistyksen jäsenkirje, maaliskuu 2017

Hyvä Pohjola-Nordenin Sipoon paikallisyhdistyksen jäsen!

Hyvää talven jatkoa! Tänä vuonna Suomi on Pohjoismaisen Neuvoston puheenjohtajamaa ahvenanmaalaisen Britt Lundbergin toimiessa presidenttinä. Suomi viettää satavuotisen itsenäisyytensä juhlavuotta, minkä otamme huomioon eräissä tapahtumissamme. Meidän toimintamme huippukohta on pohjoismainen ystävyyskuntatapaaminen (kts. jälj.) elokuussa. Mutta ensin pikainen katsaus menneeseen.

Yhdistyksen ja Uudenmaan piirin syyskokoukset

Sääntömääräiset kokousasiat nuijittiin nopeasti läpi yhdistyksemme syyskokouksessa 26.10.2016. Uudeksi hallituksen jäseneksi valittiin Anna Abrahamsson. Kokousasioiden käsittelyn jälkeen Risto Mononen piti mielenkiintoisen esitelmän suomalaisista sotalapsista Ruotsissa. - Piirin syyskokous pidettiin 12.11.2016 Helsingissä. Georg Löfman ja Hans Lindroos valittiin uudelleen puheenjohtajaksi ja hallituksen varajäseneksi meidän yhdistyksestämme. Päätettiin myös mm. piirin lakkauttamisesta kevään aikana 2017 (mikä vaatii toisen samansisältöisen päätöksen tekemistä).  Tämä on osa liiton organisaatiomuutosta, joka merkitsee sitä, että piirit korvataan ns. alueilla (elleivät piirit jatka rinnakkaisorganisaatioina).

Tulevat tapahtumat

Kesk. 22.3. klo 19.00. Yhdistyksen kevätkokous SUF:n talossa, Nikkilässä, os. Bubbiksent. 6. Sääntömääräiset asiat. HUOM! Tämä on virallinen kutsu kevätkokoukseen. Kokousasioiden käsittelyn jälkeen seuraavat alustukset: ”Käytännön kokemukset ystävyyskuntatoiminnasta” (ent.pj. Georg Löfman) ja ”Kummikuntatoiminnasta ystävyyskuntatoimintaan” (pj. Kjell Peter Söderlund).  Tule hankkimaan lisää taustatietoja Sipoon ysttävyyskuntavierailun alla! Kahvitarjoilu.

Lauant. 25.3. klo 16.00. Perinteiset Pohjolan Pidot Lohjan Åsvallassa, Nummentie 39. Ruokaa (riistakäristys, perunamuusi, salaatti, kahvi ja leivos (ja juomat), ohjelmaa ml. liiton ja kaupungin tervehdykset. Bussi lähtee Loviisasta – alustavasti klo 13 - ja ajaa Sipoon kautta länteen päin poimien mukaan muita osanottajia. Tarkka aikataulu ja reitti määräytyvät ilmoitusten perusteella.  Reitti-info tulee osanottajille ilmoittausumisajan umpeuduttua. Ilmoittaudu viim. 13.3. Ingrid Rönnowille sähköpostitse nyland[a]pohjola-norden.fi. Ilmoita yhteystietosi, oma yhdistyksesi ja suorita osallistumismaksu 40€ piirin tilille FI29 6601 0001 1612 07. (Ellei Sinulla ole sähköpostia, voit ilmoittautua Kjell Peter Söderlundille, 050-5550590.)

Lauant. 1.4. Tanskan kielen peruskurssi (klo 10-13) ja jatkokurssi (klo 13-16) Porvoon kansalaisopistossa (suom. ja ruots.) Johanna Toivosen johdolla. Ilm. PKO puh. 040-4899653.  

Lauant. 27.5. Matka ”tunnettuun” paikaan. Yhdistys tekee piirin kanssa yhteisen retken Suomenlinnaan. Kokoontuminen klo 10.30 Kauppatorin lauttasatamassa (3. vyöhykkeen lippu pätee). Suomenlinna-elokuva klo 11, minkä jälkeen rav. Chapmanissa ensin prof. Henrik Meinanderin esitelmä klo 12 ja sen jälkeen lounas klo 13. Ilmoitt. Georg Löfmanille (georg.lofman[a]pp.inet.fi) viim. 30.4.2017. Osallistumismaksu, 25€, maksetaan ilmoittautumisen jälkeen tavalla, josta ilmoitetaan myöhemmin. Matkan Helsinkiin jokainen maksaa itse.

Ystävyyskuntavierailu 25.-27.8.2017

Sipoon Pohjola-Norden on elokuussa meidän ystävyyskuntiemme (Frederikssundin, Kumlan ja Aurskog-Hölandin) Norden-yhdistysten tapaamisen isäntäyhdistyksenä. Vierailu tulee sisältämään eräitä mielenkiintoisia ohjelmakohtia joihin meidän jäsenemme ovat tervetulleita ja joista ilmoitetaan myöhemmin. Tässä vaiheessa toivomme, että  yhdistyksemme jäsenet toimisivat isäntäperheinä pohjoismaisille vieraillemme yhtä auliisti kuin norjalaiset ystävämme tekivät Aurskog-Hölandissa kaksi vuotta sitten vastaavassa tilaisuudessa. Pyydämmekin Sinua, jos Sinulla on mahdollisuus majoittaa yksi tai kaksi vierasta (tai useampikin), ottamaan yhteyttä Christel Liljeströmiin (christel.liljestrom[a]gmail.com tai 050-3082460).

Muutama muu asia

  • Sipoon paikallisyhdistys on Facebookissa nimellä Pohjola-Norden Sibbo-Sipoo.
  • Jos haluat jatkossa saada meidän jäsenkirjeemme sähköpostitse mieluummin kuin kirjeitse, ilmoita siitä yst. Kjell Peter Söderlundille (kp.soderlund[a]gmail.com tai 050-5550590).
  • Yhdistyksemme kotisivujen osoite on nykyään http://sipoo.pohjola-norden.fi.